Najvernejší fanúšik

Autor: Roman Goga | 9.2.2013 o 8:40 | Karma článku: 18,02 | Prečítané:  925x

Všetky otázky, pochybnosti a obvinenia voči Ivanovi Gašparovičovi, v súvislosti s tragickým úmrtím jeho známeho, horára Michala Bobáka, boli dôveryhodne vyvrátené. Písal to aj nejaký ambiciózny stážista pôsobiaci na Úrade vlády, v blogu Róberta Fica, takže určite je to tak. Po mesiaci trvania tejto kauzy sa nám pomaly rozjasnieva. No predsa mi v hlave zostala ešte jedna otázka nezodpovedaná.

Najvernejší fanúšikNajvernejší fanúšikkysuckenovemesto.sk (moja úprava)

Keďže už je všetko vysvetlené, tak je neskoro dumať nad tým, čo robil Michal Bobák v čase zastreľovania guľovnice svojím kamarátom za terčom, stojac otočený čelom k terču a strelcovi. Taktiež asi nikoho z tých, čo si to vôbec všimli, neprekvapuje, že bezprostredne po tragédii sa na mieste vo vojenských lesoch ocitol policajt, ktorý predbehol aj hliadku vojenskej polície, ktorá bola na miesto okamžite privolaná. Veď kto by to nepoznal, idete po lese a zrazu Vám nejaká hnedá veverica ukradne z pleca fotoaparát. Nikam nemusíte volať a policajná hliadka sama ihneď pribehne a páchateľa dolapí. Čo? Že, keď ste volali políciu, tak buď neprišiel nikto alebo prišli minimálne dvaja policajti? Ale nikdy ani jeden? No ale toto bol mimoriadny prípad. Vo všetkých vyjadreniach polície sa uvádza, že na miesto prišla hliadka vojenskej polície, ktorá sa na mieste otočila, keď zistila, že prítomný je už konajúci príslušník policajného zboru. Nikde sa nespomína policajná hliadka, resp. viacerí policajti. Možno to bol špeciálny policajt, taký čo chodí celý v čiernom, tvári sa nenápadne, vie predložiť vždy ten správny preukaz a nosí tmavé okuliare. V čase keď ešte nikto netušil, že sa z tejto udalosti stane kauza, istý anonym upozornil noviny, že deň pred tým, teda v sobotu 1. augusta 2009, bol krásny slnečný deň, bol na poľovačke v Kamennom vrchu vysokopostavený verejný činiteľ. No ale keďže už vieme, ako to bolo, tak je jedno, kto tam deň pred tým bol poľovať.

 

Taktiež je už zbytočné zisťovať, prečo v tak jasnom prípade si obvinený a neskôr podmienečne odsúdený Štefan Drozd najímal prominentného advokáta, momentálne šéfa advokátskej komory, Ľubomíra Hrežďoviča. Vďaka tomuto príbehu sme však možno nečakane rozlúštili záhadu okolo stretnutia pána prezidenta so Zemplínskym kráľom Mikulášom Varehom, ktoré pán prezident tak vehementne popieral. Pamätáte si na známu fotku prezidenta s týmto človekom, momentálne zohrievajúcim studené lavice vo väzbe z dôvodu podozrenia z mnohomiliónových daňových únikov a podvodov, ako spoločne aj s prvou dámou kávičkovali a družne debatovali? A videli ste fotku Hrežďoviča? Ako by ich jedna mater mala, dokonca aj Google má problém ich rozlíšiť. Keďže pán prezident z titulu svojej funkcie a morálnej nadradenosti za žiadnych okolností neklame, je možné, že z dôvodu veľkej podobnosti, bol pán prezident celý čas v domnienke, že sa nerozpráva s Varehom, ale s Hrežďovičom. Ťažko posúdiť, ktorá verzia je pre pána prezidenta v tejto chvíli zhovievavejšia. Už len doplním, že Hrežďovič zhodou okolnosti zastupuje aj spomínaného Mikuláša Varehu.

 

Všetci vieme, že hovorca Marek Trubač, nás minimálne dvakrát chybne informoval o pobyte prezidenta v inkriminovanom čase, v prvý augustový víkend roku 2009. Odhliadnuc od toho, že samotný prezident vyše týždňa neopravil svojho hovorcu v týchto dezinformáciách, ale s pravdou vyšiel až po preukázaní nepravdivosti jeho výrokov, musíme brať na zreteľ,  že mýliť sa je ľudské. Preto aj v texte vychádzam len z oficiálnych a už opravených vyjadrení prezidenta, jeho kancelárie, ministerstva vnútra a oficiálnych úradných listín.

 

V skratke si zhrňme, aký bol sled udalostí v uvedenom období podľa týchto zdrojov:

 

streda 29. júla 2009

-         dovolenka v Chorvátsku

štvrtok 30. júla 2009

-         podpísanie zákona o odpadoch v Bratislave

-         pokračovanie v dovolenke v Chorvátsku

piatok 31. júla 2009

-         o 21.00 h návrat na Slovensko

-         o 21.40 príchod do Limbachu

sobota 1. augusta 2009

-         prezident bez pohybu

nedeľa 2. augusta 2009

-         o 9.23 bol zastrelený Michal Bobák

-         v to ráno v nedeľu sa prezident dozvedá v Limbachu od ochrankára o tragédii

-         o 19.05 odchádza prezident na Tehelné pole (futbalový zápas ŠK Slovan Bratislava - MFK Košice 3:0)

-         o 22.15 sa vracia späť do Limbachu.

do 10. augusta 2009

-         v archíve správ tlačového odboru na webe nie je zaznamenaná žiadna aktivita prezidenta

 

Ešte raz zopakujem, že v tomto sumáre som už zahrnul všetky opravy hovorcu Mareka Trubača. Pod tlakom argumentov a faktov priznal pochybenie vo svojom vyjadrení, o. i. že prezident bol na futbale v sobotu, čo nebola pravda. I keď sa za chybu neospravedlnil, ale aj oprava, že na futbale bol až v nedeľu (čo iné mu zostávalo), je u neho úspech. Informáciu o tom, že o tragédii sa prezident dozvedel v nedeľu ráno, mám priamo z publikovaných vyjadrení hovorcu a toto tvrdenie nebolo verejne korigované. Tak a teraz tá posledná otázka, na ktorú by som chcel počuť odpoveď z úst pána prezidenta a sľubujem, že potom už budem ticho:

 

„Jak bolo na fodbale, pán prezident v ten osudný deň 2. augusta 2009? Preci sme tým východňarom dali tri banány, tak verím, že dobre."

 

Asi to nebolo ľahké, ísť fandiť na futbal len pár hodín po tom, čo ste sa dozvedeli, že Váš kamarát zastrelil iného Vášho známeho v poľovnom revíri, kde ste spoločne tak radi poľovali. Možno ste si sám pre seba kládli otázku, tak ako aj iní poľovníci, čo keby sa to prihodilo Vám, veď aj Vy v revíroch narábate s puškou a strieľate z nej. Určite ako poľovníka a najmä človeka Vás táto smutná správa zasiahla. Obzvlášť, keď sa týkala Vám blízkych osôb, čoho dôkazom je aj osobitný pozdrav rodiny zosnulého na pohrebe pre Vás a pre nešťastného strelca. Napriek tomu ste si dali v ten deň na seba belasý šál a hrdo vyrazili na Tehelné pole. Pán prezident, po tomto Vašom počine Slovanu musí závidieť celé športové Slovensko, ba celý svet, že má takého podporovateľa, ak teda nerátame Vami spomínanú mafiu. Pán prezident, Vy ste ten najväčší a najvernejší fanúšik, o akom som počul. Iní by sa na Vašom mieste zosypali, vyschlo by im v hrdle alebo by zabudli, že sa nejaký futbal vôbec hrá. Ale Vy nie a na zápase ste si mohli z chuti trikrát zakričať gól. Tomu hovorím, vernosť klubu aj po smrti.

 

V tejto chvíli by ma nejaký prezidentov podporovateľ alebo hovorca pod anonymným klikom mohli zastaviť, že celá moja konštrukcia v závere je vytrhnutá z kontextu. Je síce pravda, že spupnosť, pocit nadradenosti a arogancia nedovolili prezidentovej strane sa ospravedlniť za omyly a uviesť všetko na pravú mieru. Nebudú predsa občanom vysvetľovať čo a kde robí hlava hlavy štátu. Veď je nadmieru jasné, že keď nás jeho hovorca presviedčal, že v sobotu bol na futbale a v nedeľu ráno sa dozvedel o tragédii a nakoniec pod tlakom medzi zubami potichu priznal, že na futbale bol prezident až v nedeľu, tak logicky to, čo sa malo udiať v sobotu sa nakoniec posunulo na nedeľu a to čo sa malo udiať v nedeľu sa posunulo na pondelok. A teda  o tragédii sa prezident oficiálne dozvedel až v pondelok ráno, teda nie pred futbalom. I keď o pondelku nebola žiadna reč. To by znamenalo, že sa lacným spôsobom zaraďujem medzi ostatné blogerské hyeny, ktoré chcú ešte viac pošpiniť meno pána prezidenta. Napriek tomu, že o tragédii informovali média už v nedeľu doobeda a táto správa sa medzi poľovníkmi šírila rýchlosťou svetla, možno pre niekoho prekvapujúco, pripúšťam, že to mohlo byť aj takto. Že vďaka prezidentovým mužom sa to všetko podarilo posunúť o jeden deň zo soboty, keď bol prezident bez pohybu, na nedeľu a z nedele na pondelok. O ten jeden deň...

 

Na záver tejto banálnej tragikomédie, za ktorú si páchateľ neodsedel ani jeden deň v base, mi dovoľte voľne použiť slová pána prezidenta: „Mali si spoločne z radosti zastrieľať na poľovačke. No prišla radosť iná. Prišiel výstrel."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?