Dymové signály nestačia

Autor: Roman Goga | 12.11.2013 o 8:05 | Karma článku: 13,61 | Prečítané:  435x

Píše sa jar roku 2016. Občania znechutení politikou na protest odignorovali parlamentné voľby. Volebná účasť dosiahla necelých 20%, pričom Smer-SD získal 80% všetkých hlasov. Prezident Slovenskej republiky sa po tomto fiasku prihovára k občanom. Róbert Fico začína svoj prezidentský prejav so slzami v očiach a zármutkom v hlase týmito slovami: "Vážení občania, vysvedčenie, ktoré ste nám politikom vystavili, mi otvorilo oči. Rozhodol som sa, že nepoverím víťaza volieb zostavením novej vlády, rozpustím parlament a zložím prezidentskú funkciu. Ale ešte pred tým umožním zostavenie vlády odborníkov, ktorá pripraví novú Ústavu, volebný zákon a umožní vytvoriť nový, spravodlivý politický systém podľa požiadaviek občanov..."

Každý si asi po prečítaní úvodu blogu povedal, že ide o čistú utópiu. Ide, i keď nie o úplnú. Možnosť, že ľudia odignorujú voľby a Smer vďaka tomu poľahky získa ústavnú väčšinu v parlamente, je viac ako reálna. Samozrejme, zvyšok príbehu je z ríše divov. Napriek tomu mám pocit, akoby ľudia očakali práve takúto fantasmagorickú reakciu od našich politikov. Veľakrát som počul, že neúčasťou vo voľbách alebo protestným hlasovaním údajne dosiahneme nejakú zmenu a dáme politikom najavo, čo si o nich myslíme. A nie len to, dokonca ľudia veria, že politici tento odkaz občanov aj pochopia a vezmú si ho k srdcu. K týmto naivným predstavám mi chýba už len obraz Fica, ako sa po takýchto voľbách rozplače pred televíznymi kamerami a dá nám posledné Idem od Vás.

Ak by som bol Shootym, čo, žiaľ, nie som, súčasný vzťah voliča a politika by som vykreslil ako stret turistu s divou sviňou. Predstavte si, že sa prechádzate po lese a zrazu sa pred Vás postaví rozzúrená divá sviňa. Okrem toho, že je Vám nesmierne nesympatická, máte obavu, že Vám ublíži. Normálny turista by zobral nohy na plecia, odvážnejší by sa možno snažil sviňu odplašiť alebo rovno skoliť. No Vy si s hrdosťou vyberiete z ruksaku zápalky, založíte malý ohník a dymovými signálmi sa budete snažiť tej rozzúrenej, nenažratej, divej svini naznačiť, aby Vám uhla z cesty. Viete ako na Vaše dymové signály sviňa zareaguje? Podobne ako slovenský politik reaguje na petície občanov, protestné hlasy a na nízku účasť vo voľbách. Buď Vás tá sviňa, ktorá je inak vraj momentálne vo veľmi dobrej kondícii, roznesie na kopytách ešte pred škrtnutím prvej zápalky, alebo si bude myslieť, že ju uctievate ako božstvo a spokojne bude krochkať blahom.

Napriek tomuto poznaniu si nerobím ilúzie, že by sa ľudia prestali snažiť komunikovať s politikmi spôsobmi, ktoré budú politikom na smiech, ba dokonca odkazy ľudí budú považovať za prejav spokojnosti s ich prácou. Ostatné regionálne voľby to len potvrdzujú. Mizerná volebná účasť, mnohí politici utrpeli ťažkú porážku, no napriek tomu každá relevantná politická strana vyjadrila prakticky spokojnosť s výsledkami volieb. Vedzte, že politici budú rovnako reagovať aj v prípade, ak najbližších parlamentných volieb sa zúčastní spomínaných 20% voličov. Poslancov bude stále 150, len sa zmení počet kolesíkov.

V skutočnosti politickým edenom pre našich politikov je totiž stav, keď sa na voľbách bude zúčastňovať minimum ľudí a okrádanie politikmi bude pre občanov znamenať asi to ako, že vonku prší. Tomuto cieľu majú politici prispôsobený aj volebný systém, ktorý môžu zmeniť len poslanci. Na Slovensku to majú politici veľmi jednoduché. Čím viac politici klamú a kradnú, tým sú ľudia apatickejší a rezignovanejší. Ľudia sú schopní v supermarkete nakričať na pokladníčku za to, že im vydala o 50 centov menej, no keď im politici berú polovicu ich výplaty a neponúkajú im za to žiadne primerané protislužby, tak si len povzdychnú a navzájom sa utvrdzujú, že politici nás okrádajú, okrádať budú a život ide ďalej.

Preto ako prvý krok k zmene vzťahu medzi občanom a politikom vidím potrebu zmeny prístupu ľudí k vlastným peniazom, ktoré nedobrovoľne ale predsa odovzdávajú politikom vo forme rôznych daní a poplatkov. Dokým sa nebudú o svoje odvedené peniaze biť rovnako, ako keď im vreckový zlodej kradne peňaženku, politici budú mať vždy navrch. Hneď za tým by mala nasledovať skutočná kontrola politikov priamo občanmi. Čo znamená skutočná kontrola? Možno niečo ako keď nespokojní skalní fanúšikovia svojho klubu nabehnú do kabíny ich mužstva, vyzlečú hráčov z dresov a prehovoria im do duše. V takom prípade ani netreba, aby Vami volení politici boli pápežskejší ako pápež. Stačí, ak nad nimi budete držať pevné opraty. Ale v mojom postrehu k uplynulým voľbám som neplánoval písať o mojich návrhoch riešení. Možno nabudúce.

Chcel som Vás len upozorniť na divoké svine, na ktoré môžete naraziť nielen v lese. Ak sa tak stane, nezabudnite, že dymové signály na ne neplatia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.


Už ste čítali?